Мета свята - звернення уваги міжнародної спільноти до проблеми зміни клімату. Установа цього свята стала відповіддю на заклик метеорологів захищати клімат як важливий ресурс, що впливає на добробут нинішніх і майбутніх поколінь. Дослідження свідчать, що клімат України, протягом останніх десятиліть вже почав змінюватися. Температура та деякі інші метеорологічні параметри відрізняються від значень кліматичної норми. Для території України в майбутньому продовжуватиметься зростання температури повітря та відбуватиметься зміна кількості опадів протягом року.
Це може призвести до зміщення кліматичних сезонів, зміни тривалості вегетаційного періоду, зменшення тривалості залягання стійкого снігового покриву, зміни водних ресурсів місцевого стоку. До основних потенційних негативних наслідків зміни клімату, що можуть проявлятися у містах України належать: тепловий стрес; підтоплення; зменшення площ та порушення видового складу міських зелених зон; стихійні гідрометеорологічні явища; зменшення кількості та погіршення якості питної води; зростання кількості інфекційних захворювань та алергійних проявів; порушення нормального функціонування енергетичних систем міста. Це ключові наслідки кліматичних змін, що становлять серйозну загрозу для навколишнього середовища та здоров'я людей. 10 КРОКІВ для протидії зміні клімату
1. Зберігайте енергію та природні ресурси, а водночас – і кошти
Замініть освітлення у помешканні на енергоефективне – світлодіодні (LED) лампочки.
Встановіть лічильники тепла, води, газу та, за можливістю – прилади регулювання споживання цих ресурсів.
Утепліть будинок, замініть вікна на енергоефективні.
Вимикайте за собою й іншими світло та прилади, що не використовуються.
Приймайте душ замість ванни та встановіть на змішувачі води аераторні насадки
2. «Озеленіть» своє пересування
Долайте невеликі відстані пішки або велосипедом
Надавайте перевагу громадському транспорту для пересування містом.
Менше подорожуйте літаками, якщо є альтернативи (потяг/автобус).
Використовуйте послуги спільного користування автомобілем (так званого “кар-шерінгу”) та розділяйте авто з колегами дорогою на/з роботи.
3. Зменшуйте, використовуйте знову та переробляйте відходи
Найкращий спосіб зменшити кількість відходів – не продукувати їх. Будь-який виріб потребує чимало витрат енергії: для його виготовлення, транспортування та продажу. Споживаючи менше, ви допомагаєте довкіллю та зберігаєте кошти у своєму гаманці.
Будьте креативними: знайдіть нові способи використання старих речей.
Здавайте на переробку всі відходи, які лише можливо
Компостуйте органічні відходи.
4. Вживайте екологічні продукти
Вживайте органічні та сезонні продукти місцевого виробництва.
Вирощуйте власну їжу.
Не викидайте їжу.
Намагайтесь їсти менше м’яса, молока, сиру та яєць, адже інтенсивне агро-індустріальне тваринництво є руйнівним для довкілля. Надавайте перевагу альтернативам рослинного походження.
Зменшуйте споживання продуктів із пальмовою олією, адже для її виробництва вирубують тропічні ліси.
5. Купуйте товари та речі з низьким вуглецевим слідом
Надавайте перевагу товарам місцевого виробництва для зменшення витрат енергії на їхнє транспортування.
Купуйте продукти у мінімальній обгортці, використовуйте багаторазові торбинки замість пластикових пакетів, носіть з собою багаторазову чашку для чаю чи кави.
Купуйте вироби, що виготовлені з екологічних матеріалів із мінімальним негативним впливом на навколишнє середовище (наприклад, вироби з деревини з міжнародною сертифікацією FSC)
Купуйте речі повторного використання замість нових: в інтернеті або спеціалізованих магазинах.
6. Робіть вибір на користь довговічності та захисту довкілля
Купуйте нові побутові прилади високих класів енергоефективності.
7. Споживайте власну “зелену” енергію.
8. Дбайте про природні екосистеми
Висаджуйте дерева
Підтримуйте ініціативи зі збереження зелених зон і водних об’єктів у вашому місті
Ставтеся дбайливо до довкілля, зберігайте природні екосистеми (ліси, моря, болота), адже вони поглинають і втримують вуглекислий газ.
-Використовуйте безфосфатні миючі засоби.
9. Голосуйте “зелено” і спонукайте політиків діяти за клімат
-Ставайте кліматичним активістом та вимагайте вжиття заходів по запобіганню зміні клімату, зокрема повного переходу України на чисту відновлювану енергетику вже до 2050 року.
Стежте і вимагайте виконання політичними силами та кандидатами своїх обіцянок щодо боротьби зі зміною клімату: через запити, новини та профільні громадські організації.
10. Об’єднуйтеся з іншими
Організуйте у своєму будинку чи на своїй вулиці День Сусіда: знайомтеся, обмінюйтеся речами й еко-порадами. Беріть участь у толоках у вашому районі та поза ним. Створіть у своєму багатоквартирному будинку ОСББ (об’єднання співвласників багатоквартирного будинку) та втілюйте спільно комплексні заходи з енергоефективності, які можуть допомогти зекономити до 60 % тепла, а отже – і власних коштів мешканців.
Створіть із сусідами спільний сад або город, де кожен може виростити свою грядку.
Збирайте вторинну сировину та відходи на переробку спільно з сусідами або на роботі, встановіть компостер для органічних відходів у дворі.
Висаджуйте разом зі знайомими дерева, ініціюйте створення нових парків.
Встановіть велопарковку біля будинку або школи.
Варто пам’ятати:
Всі ми можемо вплинути на такі глобальні процеси як зміна клімату.
Починати варто із повсякденних речей і своїх звичок. І поступово, з часом і набутою практикою, ми зможемо дотримуватися більш екологічного стилю життя, який допомагатиме природі відновлюватися, а нам – жити у більш комфортному, здоровому та новітньому середовищі.
|